Menu

Landelijke dag Leve het Onderwijs! 21 mei 2025

28 mei 2025
Categorie: Actualiteit

Een record aantal onderwijsprofessionals uit het hele land – leraren, bestuurders, directeuren, beleidsmedewerkers – werkten samen aan onderwijs waarin we recht doen aan ieders welzijn en ontwikkeling: die van de onderwijsprofessional én die van de leerling. Op 21 mei kwamen we samen voor de Landelijke Dag van
Leve het onderwijs!


📍We herijkten ons manifest. Want als we weten wat we weten – zoals Sharon Stellaard ons scherp liet zien – dan kunnen we niet blijven doen alsof goedbedoeld beleid vanzelf goed uitpakt. In haar lezing introduceerde Sharon Stellaard het begrip boemerangbeleid:
🔸 Beleid dat, ondanks goede intenties, averechts werkt en de oorspronkelijke problemen in stand houdt of zelfs verergert.
🔸 Beleidsveranderingen worden vaak ingevoerd als reactie op de onbedoelde gevolgen van eerdere hervormingen, zonder de onderliggende oorzaken aan te pakken. Dit leidt tot een cyclus waarin dezelfde problemen blijven terugkeren, ondanks nieuwe beleidsmaatregelen.
🔸 Daarom pleit zij voor “chronologisch beleidsbesef”: het vermogen om beleid te begrijpen als een constructie die zich over tijd heeft gevormd – met opeenvolgende keuzes en aannames die vaak onzichtbaar zijn geworden.

📣 Leve het onderwijs! wil door die mist heen breken. We willen niet repareren met dezelfde logica die het probleem veroorzaakte. We kiezen voor ruimte, reflectie, dialoog, verantwoordelijkheid en ontwikkeling.

📣 Ruimte maken vraagt lef. Lef om los te laten, lef om niet klakkeloos de regels uit te voeren en lef om op je handen te zitten. Wij onderwijsprofessionals hebben de mogelijkheid processen van verandering op gang te brengen en ruimte te creëren voor ontwikkeling. Wij faciliteren die ontwikkeling.
🔸 Van moeten naar mogen.
🔸 Van controleren naar vertrouwen.
🔸 Van ‘wat kan niet’ naar ‘wat kan wel’.

Zo werken wij aan het onderwijs waarin kinderen, jongeren en professionals de beste versie van zichzelf worden.
De beweging groeit. De inzichten verdiepen. Doe je mee?
https://lnkd.in/eXAw9DzK

Blijf op de hoogte van het initiatief ‘leve het onderwijs’

Wij zullen één keer per kwartaal een nieuwsbrief versturen

Wat is leve het Onderwijs?

Leve het Onderwijs! is een beweging van schoolbestuurders die geloven in een nieuwe manier van besturen. Van moeten naar mogen. Van controleren naar vertrouwen. Van ‘wat kan niet’ naar ‘wat kan wel’. Een beweging van bestuurders die bewegen van ‘doen zoals wij het altijd deden ’naar ‘werken vanuit de bedoeling’.

We delen kennis en expertise, doen (wetenschappelijk) onderzoek naar de nieuwe manier van besturen, dragen onze ervaringen uit en laten ons geluid horen bij beleidsmakers. Leve het onderwijs! is een beweging van verschilmakers in het onderwijs, die samen zorgen dat leerlingen zich optimaal kunnen ontwikkelen. Doe je ook mee? Leve het onderwijs!