Menu

📢 Terugblik | Landelijke online bijeenkomst Leve het Onderwijs

13 januari 2026
Categorie: Niet gecategoriseerd

12 januari 2026

Wat een grote opkomst aan deelnemers, die online samen kwamen tijdens de landelijke bijeenkomst van Leve het onderwijs over het stoppen met het verplichten van toetsen, waaronder de doorstroomtoets!

De opkomst was groot en divers. Er waren leraren, kwaliteitsmedewerkers, ouders, wetenschappers, bestuurders en andere geïnteresseerden uit het hele onderwijsveld. Ongeveer de helft van de deelnemers had eerder meegedaan aan een traject van Leve het Onderwijs, de andere helft sloot aan vanuit interesse of betrokkenheid bij het thema. Deelnemers kwamen uit heel Nederland.

Wat sterk naar voren kwam, was de gedeelde nieuwsgierigheid naar de stand van zaken bij besturen en scholen die vorig jaar de keuze rondom de doorstroomtoets bij ouders hebben gelaten. Bestuurders deelden open over de ontwikkelingen in de praktijk, de juridische procedures (waaronder het lopende proces bij de Raad van State) en de impact die Leve het Onderwijs inmiddels heeft in samenwerking met onder andere de PO-Raad, het VO, de Inspectie, media, onderzoeksjournalistiek en de politiek, inclusief aangenomen moties.

Daarnaast werd stilgestaan bij de trajecten: hoe kun je onderwijsresultaten breed in beeld brengen, leerlingen volgen op alle referentieniveaus en leerdoelen, en hierover een goed onderbouwd en verantwoord verhaal voeren richting Inspectie van het Onderwijs, voortgezet onderwijs en ouders – breder dan wat de doorstroomtoets meet.

In de gesprekken was ook ruimte voor persoonlijke uitwisseling. Deelnemers deelden wat hen raakt, waarom zij betrokken zijn bij deze beweging en wat zij nodig hebben voor vervolgstappen. Meerdere mensen gaven aan zich soms alleen te voelen in hun eigen omgeving en juist hier herkenning en steun te ervaren: gelijkgestemden die kijken naar kinderen in hun brede #ontwikkeling, sturen vanuit #vertrouwen en werken aan een rijk en breed curriculum.

De bijeenkomst maakte duidelijk dat er behoefte is aan meer van dit soort momenten: voor updates, verdieping en het gevoel dat je hier niet alleen in staat.

🤝 Vervolg & ontmoeten

🔹 Voor bestuurders

27 januari 2026 | 15:00–17:30 | Online

Online bijeenkomst voor bestuurders die het manifest hebben ondertekend of geïnteresseerd zijn in de beweging. Met updates, een bijdrage van wetenschapper Frank Cornelissen en ruimte voor uitwisseling en intervisie.

➡️ Aanmelden: https://lnkd.in/eTZiiD7K

🔹 Voor iedereen

20 mei 2026 | regio Utrecht | middag & avond

Landelijke dag Leve het Onderwijs. Een dag om elkaar fysiek te ontmoeten, samen op te trekken (po & vo), in gesprek te gaan over brede ontwikkeling en de dag af te sluiten met een netwerkdiner.

➡️ Aanmelden: https://lnkd.in/eE-Y86hX

Blijf op de hoogte van het initiatief ‘leve het onderwijs’

Wij zullen één keer per kwartaal een nieuwsbrief versturen

Wat is leve het Onderwijs?

Leve het Onderwijs! is een beweging van schoolbestuurders die geloven in een nieuwe manier van besturen. Van moeten naar mogen. Van controleren naar vertrouwen. Van ‘wat kan niet’ naar ‘wat kan wel’. Een beweging van bestuurders die bewegen van ‘doen zoals wij het altijd deden ’naar ‘werken vanuit de bedoeling’.

We delen kennis en expertise, doen (wetenschappelijk) onderzoek naar de nieuwe manier van besturen, dragen onze ervaringen uit en laten ons geluid horen bij beleidsmakers. Leve het onderwijs! is een beweging van verschilmakers in het onderwijs, die samen zorgen dat leerlingen zich optimaal kunnen ontwikkelen. Doe je ook mee? Leve het onderwijs!